Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ANA SAYFAYA GiTMEK iÇiN TiKLa..

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Türkiye gizlice İslamlaşıyor mu?

2 posters
YazarMesaj
aydo_62

Türkiye gizlice İslamlaşıyor mu? Empty
MesajKonu: Türkiye gizlice İslamlaşıyor mu?   Türkiye gizlice İslamlaşıyor mu? Icon_minitimePaz Tem. 06, 2008 7:25 pm

Türkiye gizlice İslamlaşıyor mu? hayret dısardan bakıncada görünüyor artık demekki

Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı, Türkiye’de gizli İslamlaşma tehlikesinin olduğunu öne sürdü.
Aynı zamanda Türkiye-Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olan Hıristiyan Demokrat Milletvekili Thomas Kossendey, Deutsche Welle ile söyleşinde, AKP’nin son seçimlerden olağanüstü iyi bir sonuçla çıktığını belirtti ancak daha sonra bazı şeylerin yolunda gitmediğine inandığını söyledi. “Erdoğan’ın gündeme getirdiği ilk sorunlardan birinin türban olmasını bir hata olarak değerlendiriyorum” diyen Kossendey, “Ben Erdoğan’ın, siyasi bir sembol olan türbanı aşacak içerikte bir anayasa değişikliği yapmasını dilerdim” diye konuştu.

'ORDU GERİ PLANDA KALMIŞ İZLEMİNİ YARATIYOR'

Türban kararı için “Anayasa Mahkemesi’nin laiklik çizgisinde aldığı bu karar kuşkusuz siyasiydi” diyen Thomas Kossendey, “Türkiye’de hükümet ve ordu arasında bir iktidar mücadelesi olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine de şöyle konuştu:

“Bir tarafta hükümet, diğer tarafta ordu şeklinde bir indirgeme yapamayız. Şu anda, geleneksel Kemalist çizgide olan yargının, bu gerilimi yatıştırmak yerine harekete geçirmek için çaba gösterdiğini görüyoruz. Bence, ordu çok şaşırtıcı bir şekilde, kamuoyunda geri planda kalmış izlenimi yaratıyor. Ama benim edindiğim bilgilere göre aslında ordunun, yargı ile de son derece sıkı bağları mevcut” dedi.

Thomas Kossendey, “Türkiye’de bir İslamlaşma tehlikesi gözlemliyor musunuz?” sorununun karşısında da “En azından bu tehlike gizli bir şekilde mevcut. Yasalar ve yönetmeliklerin İslamlaşmaya yol açtığı söylenemez. Ancak, bu şekilde gizli bir İslamlaşmanın olduğundan söz etmek mümkün, bu bir çeşit mahalle baskısı” dedi. Kossendey sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mesela, kadınların başörtüsü takması ve camilerde müezzinin ezanı daha yüksek sesle okuması... İstanbul’un bazı semtlerinde başörtüsü takan kadınlar takmayanlara göre daha rahat ediyor, ancak 10 yıl önce durum farklıydı. Ben bunun sadece din ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bazı semtlerde, bazı restorantlarda alkollü içki servisi yapılmıyor veya Türklere içki verilmiyor. Bence bu gizli İslamlaşma, yukardan gelen İslamlaşma’dan çok daha tehlikeli. Yukardan verilen emirle gerçekleşen İslamlaşma ile siyasi yöntemlerle mücadele edilebilir. Ama gizli İslamlaşma ve bunun sonucunda ortaya çıkan toplum baskısı ile siyasi olarak mücadele etmek neredeyse imkânsız.”
By FiRTiNa

By FiRTiNa

Türkiye gizlice İslamlaşıyor mu? Empty
MesajKonu: Geri: Türkiye gizlice İslamlaşıyor mu?   Türkiye gizlice İslamlaşıyor mu? Icon_minitimePaz Tem. 06, 2008 9:29 pm

PAYLASIMIN ICIN TESEKKURLER AYDO62..

Türkiye gizlice İslamlaşıyor mu?
1 sayfadaki 1 sayfası